Co to jest valuebet?

Valuebet – co to jest i jak go znaleźć?

Gracze obstawiający zdarzenia sportowe u legalnych operatorów, zastanawiają się, czy te mają wartość. Użytkownicy legalnych bukmacherów szukają korzystnych dla siebie kursów, gdyż jest to bezbłędna recepta na odnoszenie korzystnych wygranych. Wielu graczy w celu zwiększenia swych potencjalnych wygranych sięga po valuebet, termin pochodzi z j. angielskiego, gdzie value oznacza wartość, natomiast bet to zakład, czyli jest to przekładając na j. polski wartościowy zakład.

Czym tak naprawdę jest valuebet?

Valuebet to promocja bukmacherska, kurs na zdarzenie jest wyższy, aniżeli wskazywałoby na to oszacowane prawdopodobieństwo. Dla przykładu zdarzeniem uznanym za taki kurs mógłby zostać określony niedawno rozegrany mecz pomiędzy stołeczną Legią a mielecką Stalą. Drużyna z Podkarpacia jest sensacją tego sezonu polskiej Ekstraklasy, podczas gdy Wojskowi zawodzą, pomimo tego faktu, bukmacherzy zawyżyli kurs na klub, w którym przed laty występowali Grzegorz Lato i Henryk Kasperczak.

Co to jest więc valuebet? Jest nim oszacowanie przez gracza danego zdarzenia sportowego, gdzie w świetle analizy wyjdzie, że operator się pomylił.

Bukmacher wyliczył, że w niedawno rozegranym spotkaniu Legii z podkarpacką Stalą, faworytem była stołeczna drużyna, jako argumenty mógł podać m.in. atut własnego boiska, wartość poszczególnych piłkarzy. Użytkownik przeprowadził własną analizę, w wyniku której uznał, że co prawda wszystkie wyliczenia są poprawne, jednakże dodał również szanse Stali spowodowane m.in. konfliktem na linii właściciel Dariusz Mioduski kontra dyrektor Radosław Kucharski wyniszczające stołeczny zespół od środka, wypalenie wielu zawodników Wojskowych, małe doświadczenie szkoleniowca Marka Gołębiewskiego.

Gracz biorąc pod uwagę ostatnie spotkania pomiędzy Legią Warszawą a Stalą Mielec, rozgrywane w Warszawie wykluczyć mógł przed spotkaniem rozegranym 7 XI 2021 r. remis, gdyż zawsze zespoły te grają przy Ł3 bezkompromisowo, nie dochodzi pomiędzy nimi do podziału punktów. Mecz rozegrany 18 XII 2020 r. zakończył się zwycięstwem Stalówki. Również to rozstrzygnięcie daje pole do refleksji, że operator się pomylił skazując mielczan na porażkę. Gracz uznał, że szacunki bukmacherskie okazały się błędne, ponadto wyliczył, że wysoki kurs na Stal Mielec stanowi okazję, promocję od operatora.

W jaki sposób upewnić się, czy nasz kurs jest valuebetem?

Pozostając przy wskazanym przeze mnie przypadku meczu Legii Warszawa z mielecką Stalą, celem sprawdzenia, czy kurs jest valuebetem, należy kurs wystawiony na triumf mielczan pomnożyć przez prawdopodobieństwo, które oszacowaliśmy. Jeżeli wartość jest większa niż 1,0, wtedy zostały spełnione wszystkie warunki. Zadaniem gracza jest prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa, szacunki te nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

W jaki sposób obliczyć valuebet i jaki jest potrzebny by wychodzić na swoje?

Jak obliczyć valuebet? Pozostając przy przykładzie spotkania Legii Warszawa ze Stalą Mielec, obliczyliśmy, że szanse na triumf ekipy z Podkarpacia wynoszą 45%, natomiast średni kurs na mielczan wyniósł 8,50. Gracz musi pomnożyć 8,5 przez 0,45, z czego wynik wyjdzie 3,825. Oczywiście takie przebicia zaistnieją niezwykle rzadko, W takim przypadku nie dość, że gracz znalazł valuebet to dodatkowo napotkał na underdoga, co zdarza się niezwykle rzadko. Value betting stanowi strategię gry, która polega na typowaniu jedynie tych zdarzeń, które dają zysk. Gracz grający w większości państw UE, żeby wychodził na zero musi uzyskać wartość valuebetu co najmniej 1,08 zaś u polskich legalnych bukmacherów, gdzie dodatkowo musi uiśćić podatek powinien uzyskiwać wartość 1,12.

W jaki sposób znaleźć valuebet?

Celem znalezienia wartościowego zakładu należy przeglądać oferty legalnych operatorów zakładów wzajemnych. Gracz, który chce odnaleźć valuebet, powinien uświadomić sobie, co to dokładnie jest, mieć świadomość, że właściwe poszukiwania zaczynają się od znalezienia właściwego operatora. Właściwa analiza gracza musi być połączona ze znalezieniem najwyższego kursu na rynku na dane zdarzenie. Zdarza się, że u jednego legalnego bukmachera dany kurs nie jest pożądanym przez gracza wartościowym zakładem, podczas gdy u innego nim będzie. Jak znaleźć valuebet? Gracze, którzy mają już spore doświadczenie w typowaniu zdarzeń sportowych, szukają coraz to nowych możliwości na odnalezienie wartościowych zakładów. Pewnym pomysłem jest skaner do wynajdywania wartościowych typów. Użytkownik chcący grać w ten sposób, musi mieć dobrze opracowane zaplecze, odpowiedni budżet oraz wiedzieć, gdzie w ten sposób będzie mógł zagrać.