Progresja w zakładach bukmacherskich, cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem wśród graczy, jednakże w praktyce wybranych typów systemu progresywnego, jest naprawdę sporo. Dlatego też schemat co do postępowania w wypadku wybranych systemów progresywnych, ale także wymagania co do wiedzy i umiejętności gracza czy kapitału, będą zupełnie inne. W poniższym artykule, opiszemy rodzaje progresji, jak i ich skuteczność.
Progresja bukmacherska – czym jest?
Progresja jest systemem bukmacherskim, który opiera się na obstawianiu wybranych rezultatów. Zwykle będzie to progresja na remis w meczach konkretnej drużyny i stopniowy wzrost stawki w wypadku niepowodzenia, aż do chwili, w której osiągnie się wygraną. Wysokie stawki przy progresji, pojawiają się w momencie wyniku innego, aniżeli remis. Można wówczas ponownie obstawiać remis wybranej drużyny w następnym jej meczu, i tak aż do skutku, jakim będzie wygrana. Kalkulator progresji, pozwoli w tym przypadku osiągnąć większą wygraną, aniżeli suma, którą jak dotąd się zainwestowało.
Progresja przy zakładach bukmacherskich – rodzaje
Różnych rodzajów progresji w bukmacherce, jest całkiem sporo. Niemniej jednak panuje przyjęty ogonie podział na cztery kategorie. Poniżej zostaną one pokrótce omówione.
Progresja malejąca
Bezpieczeństwo progresji malejącej, jest bardzo wysokie. Polega ona na zwiększaniu stawek zakładów po każdym z przegranych zakładów. Założenie jest takie, żeby wzrost w obrębie kwoty stawki nie tylko zapewniał zyski (w wypadku wygranych) na poziomie wybranego etapu, ale również pokrył wcześniej poniesione straty. Gracze obstawiają następne zakłady tak długo, aż nie postawią kuponu trafionego. Przykłady:
- system Martingale’a – tak zwana klasyczna progresja, w której po obstawieniu zakładu nietrafionego, kolejny z zakładów obstawimy za podwojoną stawkę,
- system Labouchere’a – w systemie tym należy określić planowane zyski i rozpisać je pod postacią sumy cyfr, które przekształcimy w ciąg. Zakłady obstawimy za sumę ostatniej i pierwszej cyfry z ciągu, jeżeli uda się nam wygrać – musimy skreślić cyfry z ciągu, jeżeli zaś przegrany, ich sumę trzeba zapisać na końcu ciągu,
- system Fibonacciego – w wypadku takiego systemu, stawki zakładów po przegranym zakładzie, wynoszą sukę stawek dwóch poprzednich z zakładów,
- system Greenwood – jeden spośród najbardziej ryzykownych, jeżeli nie najbardziej ryzykowny dla graczy system. Wymagać będzie typowania skumulowanych zakładów z wysokim kursem łącznym. Nie jest on zaliczany do klasycznych systemów progresywnych, ponieważ zawiera pewien element nieprogresywnego systemu – stały profit,
- system progresywny na remisy – jest odmianą systemu Martingale’a, którą stosuje się tylko celem typowania remisów w hokeju na lodzie i w piłce nożnej. Zadanie typera, to obstawianie nierzadko remisującego zespołu i wytypowanie remisu w spotkaniach, w których on gra.
Progresja rosnąca
Nazywana także odwrotną progresją, gdyż przeciwnie do malejącej progresji, stawki zwiększają się po każdym spośród wygranych zakładów. Bukmacherskie systemy tego typu, są znacznie bezpieczniejsze w takim sensie, iż w wypadku serii przegranych, straty nie będą tak wysokie, a ponadto wymagają mniejszych kapitałów na poczet gry. Zyski pojawią się w wypadku serii wygranych. Przykłady:
- system 1-3-2-6 – to system, który złożony jest z czterech etapów, w których to gracze obstawiają zakłady za część lub całość już wygranej kwoty,
- system Paroli – nazywany także antimartigale, ponieważ stawkę podwaja się po każdorazowym wygranym zakładzie. Każda spośród przegranych, oznacza zaś powrót do wyjściowej stawki.
Progresja z zabezpieczeniem
Ten typ progresji, opiera się na mechanizmie ograniczenia stawek zakładów po osiągnięciu sporych profitów, które stanowią rezultat serii wygranych albo zaangażowania do obstawiania odpowiednio wysokich stawek na samym początku gry. Idea polega na tym, iż kiedy typujący osiągają wysokie wygrane, nie grają za wszystkie posiadane środki, lecz za ich pewną część, tak, żeby w wypadku przegranych mogli korzystać z pieniędzy, które będą odłożone pod postacią zabezpieczenia. Dzięki czemu, opcja zbankrutowania nie jest praktycznie możliwa, ale potencjalne zyski są dosyć ograniczone, zatem nie będzie to dobre rozwiązanie dla każdego.
Progresja mieszana
Jest ona połączeniem różnych rozwiązań, które zostały powyżej opisane. Przykładem może być system d’Alemberta, czyli system, który jest połączeniem systemu z ubezpieczeniem oraz systemu Martingale’a.