Miasta gospodarze Euro 2020

Miasta gospodarze Euro 2020 – kto i w jakich krajach organizował Mistrzostwa Europy 2020?

Pierwsze mistrzostwa Starego Kontynentu odbyły się w 1960 r., więc w 2020 roku, włodarze UEFA postanowili hucznie obchodzić sześćdziesięciolecie zorganizowania pierwszego turnieju.

W ilu krajach rozegrano Euro 2020?

Pierwszym gospodarzem zawodów, które przed 60 laty, gromadziły 4 najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu była Francja, triumfował wtedy ZSRR, mecze odbyły się w Marsylii oraz w Paryżu. Po raz pierwszy, w 2020 r., gospodarzem imprezy miał być cały Stary Kontynent, a dokładnie wybrane przez włodarzy UEFA miasta. Możemy więc powiedzieć, że gospodarz Euro 2020 był grupowy. Oczywiście już wcześniej imprezę tej rangi organizowały dwa państwa, jak w 2000 r., kiedy czołowe reprezentacje zjechały do Belgii oraz Holandii, w 2008 roku do Austrii i Szwajcarii, czy też w 2012, kiedy to czołowych piłkarzy gościli Polacy z Ukraińcami.

Miasta gospodarze Mistrzostw Europy 2020 w piłce nożnej

Euro 2020 zorganizowało aż 11 państw, każde w innym kraju!

 • Baku (Azerbejdżan) – nigdy nie grał w mistrzostwach Europy, jednak UEFA chciała docenić drogę, którą pokonał tamtejszy football, dawniej Azerowie byli przeciętną reprezentacją, dziś grają już o wiele lepiej, jednakże co ważne, kluby azerskie corocznie wchodzą do faz grupowych europejskich pucharów, Karabach Agdam oraz Nefchi Baku to silne zespoły, można w najbliższych czasach spodziewać się jeszcze większych sukcesów sportowców z Kaukazu.
 • Kopenhaga (Dania) – duński futbol ceniony jest coraz wyżej, co więcej Dania, choć wcześniej nie organizowała turnieju tej rangi, w 1992 r., została europejskim czempionem.
 • Londyn (Anglia) – organizatorem finału Euro 2020 zostali Anglicy, którzy uważani są za kolebkę piłki nożnej.
 • Monachium (Niemcy) – jest głównym ośrodkiem niemieckiej piłki nożnej, tam właśnie siedzibę ma hegemon Bundesligi, Bayern Monachium.
 • Budapeszt (Węgry) – Madziarzy przed laty zaliczani byli do światowej czołówki, choć nigdy wcześniej nie organizowali imprezy tej rangi.
 • Rzym (Włochy) – w Wiecznym Mieście odbyły się już dwa finały Euro, dokładnie w 1968 oraz w 1980 roku.
 • Amsterdam (Holandia) – który gościł już Mistrzostwa Europy w 2000 roku.
 • Bukareszt (Rumunia) – niestety rumuńscy nie mogli wystąpić przed własną ze względu na brak awansu.
 • St. Petersburg (Rosja) – dawna stolica Rosji, w czasach radzieckich pod nazwą Leningrad, nigdy wcześniej nie gościła imprezy Euro.
 • Glasgow (Szkocja) – Szkoci nigdy wcześniej nie organizowali Euro, choć w Glasgow odbywały się już finał Ligi Mistrzów.
 • Sewilla (Hiszpania) – Hiszpanie organizowali Euro, choć mecze nie odbywały się w Andaluzji, lecz w Barcelonie oraz Madrycie.

Kto i jak został gospodarzem Euro?

Impreza miała odbyć się w 2020 r., jednak w związku z zaistnieniem pandemii, turniej został przesunięty o rok, czyli de facto fani footballu śledzili Euro 2021. Zastanawiając się nad kwestią, gdzie jest organizowane Euro 2020, należy powiedzieć, że odbyło się na najbardziej nowoczesnych stadionach Starego Kontynentu.

Włodarze UEFA, oprócz tego, że musieli wytypować miasta, które zorganizują turniej, musieli też logistycznie rozplanować, gdzie rozegrać poszczególne mecze. Sprawa ta podzieliła piłkarskie środowisko, gdyż pojawiły się głosy krytyki, że Anglicy większość spotkań rozgrywają w Londynie, co poniekąd poczytywali za swego rodzaju handicap.

Właśnie lokalizacja stanowiła o powodzeniu tej imprezy, kibic mógł przenieść się do postradzieckiego Baku, z którym związany był legendarny sędzia, Tofik Bachramov, do Glasgow, które wiele widziało a publika jest żywiołowa, do gorącego Bukaresztu, gdzie atmosfera na meczach jest zawsze świetna – widać wyraźnie, że wybór miast nie był przypadkowy.

Pierwszy raz w historii, jest tak, że nie można odpowiedzieć na pytanie, kto jest gospodarzem imprezy, gdyż organizatorzy to poszczególne miasta, nie zaś jak było dotychczas państwa. Nie wiadomo, czy UEFA wróci do takiej formuły, na razie od niej odstąpiono, gdyż wiadomo, już, że Euro 2024 zorganizują Niemcy.

Wiemy jednak, że Mundial 2026, zostanie zorganizowany przez większą liczbę państw, konkretnie przez Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk.

Organizatorzy Euro 2020 – przygotowania

Wiemy już w jakich krajach rozegrano Euro 2020, jednak nie było to takie proste. Początkowo, jako miasta gospodarze występowały również Dublin oraz baskijskie Bilbao, co więcej w stolicy Irlandii, grać oraz stacjonować miała reprezentacja Polski. Można więc powiedzieć, że początkowo myślano o tym by turniej zorganizować w 12 państwach, gdyż należy wiedzieć, że Szkocja oraz Anglia występują jako osobne federacje, w wyniku wykreślenia Irlandii.

Dlaczego odstąpiono od rozegrania turnieju również w Irlandii, na tamtejszym Aviva Stadium, w Dublinie? Zdaniem włodarzy UEFA, Dublin nie dawał nadziei, by móc z pełnym przekonaniem zorganizować mecze, przy udziale kibiców. Bilbao również nie było w stanie zorganizować spotkań przy pełnych trybunach z powodu wirusa i oddało swoje mecze Sewilli.

Organizatorzy najważniejszych meczy na Euro 2020

Należy jeszcze wspomnieć, gdzie miały miejsce decydujące gry. UEFA jako najlepsze stadiony wśród grona wszystkich jedenastu określiła Wembley, monachijski Allianz Arena, rzymski Stadio Olimpico, st. Petersburski Stadion Kriestowskij i bakijski Stadion Olimpijski. To właśnie na tych obiektach odbyły się mecze ćwierćfinałowe, półfinały oraz finał – już na Wembley.

Stadion w Baku, na którym spotkania rozgrywa reprezentacja Azerbejdżanu, rzeczywiście robi bardzo dobre wrażenie. W 2015 r., był areną Igrzysk Europejskich.

Stadion w St. Petersburgu gościł już wcześniej zawodników, grających o Puchar Konfederacji w 2017 r. oraz był areną Mundialu 2018.

Allianz Arena jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów na świecie, o Stadio Olimpico należy tylko powiedzieć, że dla Włochów, zakochanych w piłce nożnej jest to kultowe miejsce. Z wydarzeń pozasportowych, należy wiedzieć, że występowała na tym obiekcie słynna wokalistka, Madonna.

W jakich miastach grała Reprezentacja Polski?

Polacy nie zapiszą się złotymi zgłoskami w historii Mistrzostw Europy 2020. Analitycy przed turniejem twierdzili, że z Hiszpanią przegramy, ze Słowacją wygramy, a ze Szwecją będzie walka o punkty.

Swoje mecze grupowe rozegraliśmy w St. Petersburgu ze Słowacją oraz ze Szwecją, w Sewilli z Hiszpanią. Mecz, który miał być najtrudniejszy, z La Furia Roja, w Sewilli, przyniósł biało-czerwonym jedyny punkt na tej imprezie.

Impreza się nie powiodła, liderzy kadry zawiedli, Robert Lewandowski dawał z siebie wszystko, lecz brakowało wsparcia. Grzegorz Krychowiak był nazbyt schematyczny, Wojciech Szczęsny nie przypominał gracza, który zbierał dobre noty w Serie A, w barwach Juventusu.

Wcześniej, jeszcze przed imprezą, prezes PZPN, Zbigniew Boniek poniósł dyplomatyczną klęskę, lobbował by Warszawa oraz Chorzów figurowali jako gospodarze Euro 2020, jednak UEFA odrzuciła kandydatury zarówno stołecznego Stadionu Narodowego, jak też słynnego 'kotła czarownic’, czyli Stadionu Śląskiego.

Kolejna impreza rangi mistrzostw Europy, odbędzie się pomiędzy 14 czerwca a 14 lipca 2024, w Niemczech.