Handicap azjatycki i europejski - czym się różnią?
Phone app photo created by master1305 - www.freepik.com

Co to jest handicap? Czym się różni europejski od azjatyckiego?

Handicap to popularne pojęcie o którym słyszał praktycznie każdy interesujący się obstawianiem wyników meczów. Dzięki niemu można nie tylko obniżyć ryzyko przegranej, ale tym samym zwiększyć szansę wygranej. Wbrew pozorom handicap nie jest zarezerwowany jedynie dla profesjonalistów.

Co to jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Handicap jest to termin określający przewagę, jaką uzyskuje jeden z uczestników meczu. Działa on w ten sposób, iż przeciwnicy na nim tracą. Przykładowo, jeśli drużyna A otrzyma na starcie handicap +1, wówczas oznacza to dla drużyny B handicap wynoszący -1, co równa się ze stratą gola na początku rywalizacji. Prosto mówiąc, handicap jest sposobem na danie przewagi jednej z drużyn. Co ważne nie wpływa na rzeczywisty wynik meczu, a jest umownym rezultatem generowanym na potrzeby zakładów bukmacherskich. Jeśli obstawimy handicap +1.5 na Barcelonę w meczu z Sevillą, będzie to oznaczać dla bukmachera, iż pierwszy zespół zacznie rozgrywkę z przewagą 1.5 gola. W następnej kolejności wynik oraz zakład z handicapem jest rozliczany, biorąc pod uwagę rzeczywisty wynik meczu. W przypadku piłki nożnej handicap, odnosi się do liczby goli, a w innych sportach często do punktów.

Jakie są rodzaje handicapów?

Można spotkać dwa rodzaje handicapów:

  • Handicap europejski (EH) – handicap trzydrogowy (1×2),
  • Handicap azjatycki (AH) – handicap dwudrogowy (12).

Handicap europejski

Najchętniej stosowany rodzaj handicapów dostępnych w naszym kraju. Oferuje go wiele legalnych bukmacherów. Handicap europejski działa identycznie jak zwykły zakład trójdrogowy. Możemy obstawiać zwycięstwo gospodarzy, remis albo przegraną. O europejskim rodzaju handicapu mówi się często zamiennie handicap trzydrogowy. Od standardowego zakładu różni się określaną przed rozpoczęciem spotkania przewagą, która jest doliczana do wyniku. Chodzi tutaj o daniu tak zwanych forów jednej z drużyn w trakcie zawierania zakładów, przez co wygrana czy też remis staje się bardziej realny. Całość opiera się przeważnie na dodaniu słabszej drużynie punktów. Przykład: Lech zaczyna grać z Wisła Kraków od wyniku 1:0. Oczywiście wpłynęłoby to na kursy, gdyż przy drużynie z dodanym golem kurs będzie niższy, aniżeli przy stanie utrzymującym się 0:0 na początku rozgrywki. Warto podkreślić, iż w tym rodzaju handicapu w grze używa się jedynie liczb całkowitych, a nigdy ułamków, przez co kursy stają się bardziej wyrównane.

Co to jest handicap azjatycki?

Handicap azjatycki polega na tym, iż usuwa się opcję remisu z dostępnych wyników meczy. Można obstawiać jedynie wygraną gospodarzy lub wygraną gości. Jest to sposób na wsparcie słabszej drużyny. Jeśli rozgrywka zakończy się remisem, biorąc pod uwagę wykorzystany handicap, kupon jest anulowany. Do określenia linii handicapu używa się tutaj liczb całkowitych, połówek oraz ćwiartek. Tak samo jak w handicapie europejskim przed spotkaniem bukmacher dolicza do zespołu bramki (np.+1.5,-1.5) lub punkty, w ten sposób kursy są bardziej wyrównane. Azjatycki handicap nie jest wybierany przez osoby początkujące, pomimo atrakcyjnych kursów, jest on dla wielu zbyt skomplikowany.

Handicapy – w jakich dyscyplinach są dostępne?

Handicap w grze najczęściej używany jest w piłce nożnej, ale nie tylko. Wśród innych dyscyplin można wymienić:

  • Tenis,
  • Siatkówka,
  • Piłka ręczna
  • Żużel,
  • Koszykówka,
  • Rugby,
  • Hokej na lodzie,
  • E-sport.

Ponadto, niekiedy dostępne są też oferty z handicapem na zakłady obejmujące świat finansów czy polityki.

W jaki sposób rozpoznać rodzaj handicapu?

Handicap europejski różni się od azjatyckiego sposobem zapisu. Jeśli chodzi o ten pierwszy spotkamy się z zapisem EH(a:b). Litery w nawiasie są liczbami całkowitymi, które odpowiadają liczbie bramek albo punktów dodawanych drużynom na początku rozgrywki. Zapis dla azjatyckiego handicapu uwzględnia połówkowe wartości AH (-0,5), natomiast dla ćwiartkowego zapis wygląda tak: AH(-0,75).

Czy kursy na zdarzenia z handicapem są wyższe?

Można zauważyć różnice kursowe między tradycyjnymi 1×2, a zakładami z handicapem. Przykład: Zwycięstwo Barcelony w meczu z Villareal w ofercie jednego z bukmacherów szacowane jest na 1.35, a kurs na wygraną u Blaugrany w handicap 0:1 (albo -1:0) wynosi już 1.9. Różnice kursowe na wskazane spotkanie wynoszą u różnych bukmacherów od 20 do 30 procent.

Handicap – bukmacherzy oferujący taki zakład

Zakład z handicapem znajduje się w ofercie właściwie każdego z legalnych bukmacherów działających w naszym kraju. Z handicapu można korzystać w zakładach bukmacherskich, jak: BETFAN, LVBET, forBET, Fortuna, eToto, PZBuk, eWinner, STS czy TOTALbet.